Statisztika

2011. november 3., csütörtök

Robotok barátkoznak velünk a Facebookon


Ötezerből több mint 3500 facebookozó megbukott kanadai kutatók tesztjén. A kísérlet során a világ legnagyobb közösségi oldalán az ismerősgyűjtő programok nem csak barátokat gyűjtöttek, de az illetők adatait is megszerezték.
Sokaknak státuszszimbólum az ismerőseik nagy száma a Facebookon, és nem is nagyon gondolkodnak, visszaigazolják-e, ha valaki bejelöli őket. Pedig nem minden kérés érkezik valós személytől. 

Az úgynevezett közösségi botok – beépülve a közösségi oldalakba – legitim, hús-vér felhasználónak tűnnek, az emberi viselkedést másolják. 

A kanadai British Columbia Egyetem kutatói 102 programot engedtek szabadon a közösségi hálón, és megfigyelték, mi történik. Főképp azt vizsgálták, a Facebook biztonsági rendszere felismeri-e a csalást, és hogy emberek helyett robotprogramok gyűjtenek adatokat – áll a Spiegelhírében.  

Céljuk az volt, hogy a közösségi botok a lehető legtöbb ismerőst gyűjtsék össze – és a lehető legnagyobb adatbázist állítsák össze. Az automata ismerősgyűjtés nyugtalanítóan sikeres lett. Ötezer, véletlenül kiválasztott Facebook-felhasználó közül 19 százalék gond nélkül visszaigazolta már az első kérésre, hogy ismeri a botot. Amikor másodjára is próbálkozott a rendszer, már további 59 százalék barátkozott az automatákkal. A kísérlet végére 3517 facebookos ismerőst gyűjtöttek be az automaták és 250 gigabájt adatot mentettek le. 

Fotó: Facebook
A Facebook hamis profilok kiszűrésére létrehozott IT-biztonsági rendszere ugyanakkor a tesztprogramok 80 százalékát valós felhasználónak ítélte és hagyta működni a rendszerben. A maradék húsz százalék is csak azért lett gyanús nekik, mert néhány felhasználó spamként jelentette az üzeneteit.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése