Statisztika

2012. január 28., szombat

Az Apple zsebből kifizethetné a teljes magyar államadósságot

 
Az iparági elemzőket és a tőzsdét egyaránt meglepte az Apple, amikor bejelentette a legutóbbi negyedéve pénzügyi eredményeit. A cég a karácsonyi szezonban hagyományosan kiugróan jól teljesít, de most még az eddigi bevételi rekordjait is megdöntötte. Annak ellenére, hogy a kritikusok fanyalogtak az iPhone 4S miatt, és nem sok indokot láttak a tavalyi iPhone 4-esek lecserélésére, és a thaiföldi árvíz miatt az egész negyedévben akadozott az alkatrészellátás, így a legnépszerűbb Apple-termékekből folyamatos hiány volt a világ boltjaiban.
A 2011. december 31-én véget ért pénzügyi negyedévben a cég forgalma 46,33 milliárd dollár, míg a nettó nyeresége 13,06 milliárd volt. Ez 2010-es karácsonyi eredményekhez (26,7, illetve 6 milliárd) komoly, csaknem kétszeres emelkedés, amit ilyen méretű cégek nagyon ritkán szoktak produkálni. A cég készpénztartaléka 97,6 milliárdra nőtt – igaz ennek kétharmada az USA-n kívüli leányvállalatoknál és befektetésekben van, vagyis ha a cég haza akarja vinni, és Amerikában felhasználni, még adóznia kell belőle. Hogy érezzük, ez mennyire sok pénz: az Apple zsebből, hitel felvétele nélkül képes lenne a világ 52 legnagyobb vállalata kivételével bármelyik céget felvásárolni. Sőt, készpénztartalékából ki tudná fizetni a teljes magyar államadósságot [1].

apple revenue.png
Az Apple negyedéves bevételének alakulása (forrás: Macworld)
 
Az Apple négy nagy hardveres családjából három valósággal szárnyal: iPhone-okból 37 milliót adtak el karácsonykor (128 százalékos ugrás az előző évhez képest), iPadből 15,4 milliót (111 százalékon növekedés), Mac számítógépekből pedig 5,2 milliót (26 százalékkal több, mint 2010 végén). Egyedül az iPod médialejátszók értékesítése hanyatlik, ahogy a funkcióit átveszik az okostelefonok, de ezzel együtt is 15,4 millió fogyott belőlük az év utolsó három hónapjában. Az iPhone-ok szárnyalásával az Apple újra átvette [2] a Samsungtól a világ legnagyobb okostelefon-gyártójának címét. Az iPad eladásai pedig a vezérigazgató Tim Cook bejelentése szerint a tabletpiac forgalmát az asztali pécék fölé emelték a karácsonyi szezonban
Az iTunes zenebolt 1,7 milliárd dolláros forgalmat bonyolított a negyedévben, míg az Apple Store bolthálózat 6,1 milliárdosat. Az App Store-ból letöltött alkalmazások fejlesztőinek 700 millió dollárt fizetett ki a cég a negyedévben – és 300 milliót tartott meg magának jutalékként. Bár előzetesen sok elemző iPad-gyilkosnak kiáltotta ki, a Kindle Fire tablet nem befolyásolta érdemben az iPad-eladásokat, mondta el a pénzügyi eredményeket részletező sajtótájékoztatón Cook, Steve Jobs utódja. Az iPad 2-ből háromszor annyi kelt el karácsonykor, mint a Kindle Fire-ből, pedig kétszer annyiba kerül.
Még látványosabb az Apple eredménye, ha a techvilág két másik óriásához, a Microsofthoz és a Google-höz mérjük. Az Apple 2010-ben előzte meg a Microsoftot forgalomban és nyereségben egyaránt, most pedig már nagyjából kétszeresen múlja felül az ősellenséget: a Microsoft ugyanebben az időszakban 20,9 milliárdos forgalmat mutatott fel [3] (ami a cég történetében szintén rekord), és 6,6 milliárdos profitot. A Google-nél még egy nagyságrenddel nagyobb a különbség: az Apple nyeresége bőven felülmúlta a Google teljes, 10,6 milliárdos forgalmát is.
A Techcrunch a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca, a Wal-Mart eredményeihez [4] hasonlította [5] az Apple-ét: míg a 8500 szupermarketében kétmillió embert foglalkoztató áruházlánc az Apple forgalmának bő kétszeresét produkálta, a nyereségben az Apple több mint négyszeresen múlta felül. Egy másik összehasonlítás [6]: az Apple negyedéves nyeresége több volt, mint Hollywood összes filmjének közös jegybevétele tavaly egész évben. A Wikipedia toplistája szerint [7] az Apple mostani negyedéves profitjánál három cég produkált valaha nyereségesebb negyedévet: a Gazprom 2010 végén, a Shell 2008 elején, és az Exxon 2008 közepén. A 20-as toplistán egyébként az Apple mellett kizárólag olajipari óriáscégek találhatók.

chart-apple-market-cap.gif
Az Apple tőzsdei értékének alakulása (forrás: YCharts)
 
Az Apple részvényárfolyama [8] közel tíz százalékot ugrott a bejelentés hatására, és rövid időre a 450 dolláros történelmi csúcsot is elérte (aztán lassan visszaállt 420 dollár környékére). Ezzel a teljes piaci értéke átmenetileg 400 milliárd dollár fölé emelkedett, amivel átvette a vezetést az Exxon Mobil olajipari mamuttól, mint a világ legértékesebb vállalata. A CNN MoneyTech blogja arra hívta fel a figyelmet [9], hogy az Apple ezzel többet ér, mint Görögország, Ausztria vagy Argentína éves nemzeti összterméke.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése