Mindenhol nehéz helyzetben van az oktatás, mert drágák a könyvek, ráadásul nem is tudják jól átadni a tananyagot. Nem könnyű fekete-fehér állóképen bemutatni egy színes, megállás nélkül lüktető sejtmembránt. Ha a nyomtatott könyvek tartalmilag elavulnak, akkor csak egy újabb kiadásban lehet frissíteni az információkat, a régit pedig ki lehet dobni a kukába. Magyarországon még rosszabb a helyzet, tapasztalatból tudom, hogy néhány egyetemen a tanárok ócska PowerPoint fájlokkal szúrják ki a diákok szemét, esetleg arra buzdítják őket, hogy nézzenek körül a Wikipedián, de rendes, összeszedett jegyzetet nem adnak. A rivális egyetemen készült jegyzetet pedig nem lehet néhány kattintással megvásárolni.
Papír helyett
Az Apple a csütörtökön bemutatott eszközökkel teljesen átalakítaná a tananyagok piacát. Az iBooks 2 nevű online boltban digitális jegyzetek tölthetők le az iPadre, az ingyenes iBook Author programmal könyveket készíthetnek a tanárok, és az az iTunes U segítségével online kurzusokat állíthatnak össze. Egyetlen alapfeltétel van, a tanároknak és a diákoknak is Apple termékeket kell használniuk, hiszen ezek a szoftverek csak kaliforniai vállalat iOS és OS X platformjain elérhetők.A középiskolai biológiai tananyag iPadre adoptált változatában háromdimenziós animált modellek mutatják meg a sejt struktúráját, és egy laza ujjmozdulattal elforgatható a kép. Egy ismeretlen kifejezésre bökve előugrik a magyarázat, és az e-könyvek a diák által kijelölt szövegből automatikusan tanulókártyát tudnak generálni. Természetesen az iPaden minden tartalom kereshető, amíg egy nyomtatott könyvnél legfeljebb a tartalomjegyzék nyújt segítséget.
Mindenki vevő
Az Egyesült Államokban nagyon drágák a középiskolai tankönyvek, a 75 dolláros ár teljesen általános (ez majdnem 18 ezer forint). Az iPaden azonban 15 dollár lesz a maximum. Hogyan vitték le az árat? Szélesítették [1] a potenciális vásárlók körét. Eddig a tankönyveket az iskoláknak adták el, azok pedig továbbadták a diákoknak. A diákok pedig egy év után eladták egy másiknak, és egy könyvet átlagosan öt éven át használtak. Az új üzleti modellben a diák megkapja a könyvet (akár ingyen is megszerezheti valamilyen kuponnal, amit az iskolától kap), de nem adhatja el másnak. Így öt év alatt ugyanúgy összejön a 75 dolláros bevétel, mínusz az Apple részesedése.Az nem derült ki a külföldi lapok tudósításaiból, hogy korlátozzák-e a hozzáférést, bár ennek nem lenne sok értelme. Ha bárki – akár Magyarországról is – bármilyen jegyzetet megvehet magának, akkor a jó könyvek szerzői még több pénzt kaszálnak, és mindenki hozzáfér a legjobb minőségű tananyagokhoz.
A piacot egyelőre az iPad elterjedtsége korlátozza, hiszen nem mindenki tud venni magának egy ilyen 500 dolláros eszközt. Az Egyesült Államokban viszonylag jó a helyzet, ott az oktatásban másfélmillióan használnak iPadet. Az Apple jelenleg a középiskolákra fókuszál, de egészen biztosan nem hagyja ki a felsőoktatást, mert az sokkal fontosabb célcsoport: az egyetemisták pár év alatt jól szituált vevőkké fejlődnek.
Gyártás indul
A magyar tartalomgyártók is beszállhatnak az Apple üzletébe, mert a cég kiadott egy ingyenes könykészítő szoftvert. A Mac OS X-en futó iBooks Author nagyon könnyen használható, csak be kell dobálni a képeket, videókat és Microsoft Word fájlokat, és kiválasztani egy sémát. Aki többet szerte, JavaScript és HTML kóddal extra programokat is ültethet a könyvekbe.A könyvek lehetnek ingyenesek, vagy maximum 15 dollárosak, és a bevétel 30 százalékát az Apple teszi zsebre. Ugyanez a 70-30 százalékos elosztás van érvényben az iOS-en futó programok esetében is. Természetesen minden könyvet ellenőriznek, nem csúszhat be plagizáló mű, és a szerzői jog által védett tartalmakat csak hivatkozással lehet idézni a tankönyvekben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése